Active Beauty
Úsmev pristane každému – aj nášmu odrazu zrkadle

Pocit šťastia

Úsmev pristane každému – aj nášmu odrazu zrkadle

Väčšina z nás to pozná, sú proste dni, kedy sa nám ani za nič nechce pozrieť do zrkadla. A práve vtedy by sme sa mali hecnúť a vystrúhať na seba v zrkadle úsmev.

3. júl je americký sviatok, ktorý sa človeku môže javiť na prvé počutie pomerne prekvapivý. Heslo tohto dňa je totiž „Pochváľte svoje JA v zrkadle“. Ale prečo vlastne? Prečo sa mnohí z nás vyhýbajú pohľadu do zrkadla alebo sa od neho dokonca odvracajú? Na nikoho sa nepozeráme tak kriticky ako na náš odraz v zrkadle. To by sme ale mali zmeniť, čím skôr, tým lepšie, pretože podľa odborníkov môže správny prístup pri pohľade do zrkadla dokonca pozdvihnúť náladu.
Pomocou týchto trikov môžeme polichotiť svojmu „ja“ v zrkadle:

Venujte si v zrkadle úsmev!

Nabudúce, keď sa bude schyľovať k tomu, že vybuchnete na svojho partnera, prácu, najlepšiu priateľku alebo dokonca psa, odpochodujte do kúpeľne, zavrite za sebou dvere a usmejte sa na seba v zrkadle. Áno, ono sa to spočiatku zdá byť nemiestne. Napriek tomu to človeku dokáže zlepšiť náladu a existuje na to aj dobrý dôvod. Ústa a mozog sú úzko prepojené – keď sme šťastní, mozog vysiela signály smerom k ústam a my sa začneme automaticky usmievať. Toto prepojenie však funguje aj opačne. Keď sa ústa roztiahnu do úsmevu, mozog usúdi, že sme šťastní. A skutočne sa aj v okamihu cítime lepšie. Nezáleží na tom, či je ten úsmev úprimný od srdca alebo len umelý. Okrem toho, pohľad na nás, keď robíme tento trik, má istý potenciál situačnej komiky: Keď človek stojí pred zrkadlom a prehnane sa na seba usmieva, vyzerá to totiž dosť komicky. Týmto poznatkom sa však možno nútený úsmev zmení rýchlo na úprimný.


Zmeňte uhol pohľadu

Aj tento trik môže vyzerať na prvý pohľad trochu svojrázne. Môže vám však poslúžiť k dobru, ak máte problém pozrieť sa na seba na fotkách či dokonca na svoj odraz v zrkadle. Niekedy sme so svojím vzhľadom spokojní – až do toho momentu, kým sa neuvidíme na fotkách. Odrazu máme príliš krátke nohy, ochabnuté brucho či príliš malý zadok. Môžu za to najmä naše návyky. Návyky, ako na seba nazeráme. Na Instagrame a spol. sme každý deň konfrontovaní s údajne dokonalými telami. Podvedome potom akceptujeme, že rovnako krásne musíme vyzerať aj my. Keď sa pozrieme na fotku, znovu nás zasiahne rana pravdy: Naše telo vyzerá inak. Našťastie, tieto návyky, ako na seba nazeráme, sa dajú ľahko zmeniť. Pomáha napríklad, ak na sociálnych sieťach sledujeme ľudí, ktorí prezentujú realistický obraz tela.


Rande so zrkadlom

Môžeme sa však ovplyvňovať aj vlastným telom: Pomáha nám v tom práca so zrkadlom. Môže to vyzerať napríklad takto: Po sprchovaní sa hneď neoblečieme, obnažení sa postavíme pred zrkadlom a vykonáme dôkladnú vizuálnu inventarizáciu svojho tela. Pozorne sa pozrieme na všetko – na každý tukový vankúšik, na každú celulitídnu jamku, na každú vrásku. A potom začneme tancovať, len tak pre seba. Robíme pohyby, z ktorých máme dobrý pocit a ktoré sa nám v zrkadle páčia. Kto chce, môže si k tomu pustiť obľúbené pesničky. Ak budete tento rituál opakovať pravidelne, zistíte, že si na svoje „ja“ v zrkadle nielen zvyknete, ale možno sa vo svojej koži budete cítiť ešte príjemnejšie.

Ďalším rituálom môže byť, že odteraz budeme k svojmu odrazu v zrkadle pristupovať pozitívne. A je úplne jedno, či to bude vo výťahu alebo v skúšobnej kabínke, v momente, ako sa uvidíme v zrkadle, dáme si s naším zrkadlovým „ja“ pomyselné high five. Ako to ovplyvní naše sebavedomie, to zistíte v knihe „High 5: Jednoduchý návyk pre lepší život“ (Motýľ, 2022, od 9,95 Eur) od autorky Mel Robbins. Mimochodom, na internete nájdete množstvo kníh, ktoré sa zaoberajú témou podpory tej najdôležitejšej osoby v živote, osoby, na ktorú sa denne pozeráme v zrkadle. Ak máte napríklad chuť na 21-dňový afirmačný program na tému práca so zrkadlom, mali by ste určite hodiť očkom na knihu „Práca so zrkadlom, Ako za 21 dní vyliečiť svoj život“ (od 11.88 eur) od autorky Louise Hay.

Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi ...

Taktiež sa nesmie podceňovať: Otázka, či je vaše zrkadlo vizuálne príťažlivé. Zrkadlo zohráva v našom obraze úlohu rámu. Keďže cieľom je, aby sme sa v ňom videli radi, mal by sa nám tento rám páčiť. Rozhodujúca je tiež hra svetla, čiže svetelné podmienky: Ak spozorujete, že sa v iných zrkadlách vidíte krajšie ako v tom vlastnom, možno pomôže nájsť zrkadlu v rámci bytu nové miesto.


Krása je zdravie

Je pravda, že na to, aby sme boli krajšie, sa nemusíme zmeniť opticky. Napriek tomu, samozrejme, ak chcete a ak vám to pomôže cítiť sa lepšie, na jednom či dvoch miestečkach si dopomôcť môžete. Tak sa lepšie dopracujete k pozitívnemu sebaobrazu. Nevyhnutne vám k tomu netreba nespočetné množstvo produktov, vystačíte si s dodržiavaním základov „selfcare“. Bez ohľadu na to, či sa maľujete alebo nie, každodenné čistenie tváre udrží vašu pleť sviežu a žiarivú. Je len na vás, či radšej siahnete po oleji na tvár, micelárnej vode alebo čistiacej pene.
To isté platí o zdravom chrupe. Udržiavané zuby nehrajú dôležitú rolu len v rámci zdravia, dokážu okamžite zapôsobiť pozitívnym spôsobom – a to aj na nás samých.

Nezáleží, či sa rada vidíte nenalíčená, s „full face make-upom“ alebo sa vidíte niekde medzi tým – styling, ktorý vám sedí a pre ktorý sa rozhodnete, vám pomôže získať zo seba dobrý pocit a tiež pozitívny celkový dojem. A preto, zaoberajme sa menej posudzovaním druhých a sústreďme sa, vo vzťahu k svojmu vzhľadu, len na seba. Veď to najkrajšie na nás je práve naša jedinečnosť.